Co se rozumí pod pojmem záclona?

 

Co se rozumí pod pojmem záclona?

Záclonou se rozumí průhledná látka. PRŮHLEDNÁ znamená, že skrze vidíme téměř vše bez odlišností reality. V porovnání s pojmem PRŮSVITNÝ, což může být nezatemňovací závěs, vidíme pouze obrysy.

Záclona se většinou používá v kombinaci se závěsy. Samotná nám totiž dodá pocit soukromí pouze za bílého dne. Při rozsvícení světel vidí kolemjdoucí do místnosti. Avšak už existují systémy, kdy stačí pouze záclona s podsvícenou kolejnicí ze strany stěny. Vytvoří se tak mezi oknem a záclonou světelný sloupec, přes který nejde nic vidět. Tuto kolejnici má v nabídce FOREST, výrobce kolejnic, kterého máme také v portfoliu a tuto kolejnici vám můžeme dodat. ( je potřeba počítat s elektrickým přívodem)

 

Jak si nejlépe nechat ušít záclonu?

- v dnešní době se už záclony nezkracují po parapet nebo topení, ale necháme je plynout až k zemi. Vytvoříte tak harmoničtější interiér, sjednotíte okno a prodloužíte výšku stropu.

- záclona v jednom kuse - my doporučujeme záclony nerozdělovat uprostřed, protože okraje musí být zapošity a právě toto zapošití nám vytváří nevzhledné pruhy, které jednolitou minimalistickou záclonu designové znehodnotí. 

- doporučujeme volit záclonu ukončenou olůvkem. Olůvko neboli závaží nám zajistí v případě průvanu, aby se záclona tolik nevznášela. Je asi 5 mm široké a tvoří krásný nenápadný okraj. Také je možné udělat založení látky širší a umístit olůvko ručně dovnitř, avšak moc široké založení může být výrazně nápadné.

- pro nařasení záclony používáme řasící pásku pro dvojnásobné 1:2 nebo trojnásobné 1:3 řasení. Méně řasit záclonu zásadně nedoporučujeme. Méně nařasená záclona nevytvoří tak ktrádné pravidelné vlny jako právě 1:2 a více.

 

Jaké látky použít?

VOÁL - je nejpoužívanější látkou. Je to velmi jemná průhledná látka bez struktury. Skládá se z polyesterových vláken, ale také může být hedvábný, bavlněný atd. Dodává se v různých barvách. Záclonový ovál nejčastěji ve sněhově bílé a off white.

PRŮHLEDNÉ LÁTKY SE STRUKTUROU - jemně tkané látky s různými typy struktur - pruhy, mřížka, "lněné suky", vetkávané silnější vlákna, nebo vlákna odlišných barev. Existuje velká škála typů a provedení. Některé struktury jsou téměř nenápadné, zatím co jiné jsou velmi designové. Hrát si s výraznějšími strukturami doporučujeme velmi opatrně. 

KRAJKY - velmi často užívané v minulosti, ale stále je lze zakoupit. Máme na mysli typickou babičkovskou záclonu. Tento typ záclony je tkaný/háčkovaný s velmi pestrými vzory od květin až po ovoce atd. My tuto záclony naprosto nedoporučujeme k použití. Ne, ani se nenajde interiér, kde by našla uplatnění. 

 

Pokud by vás zajímalo více k záclonám neváhejte se zeptat :)

Budeme se těšit

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený FABRICS CURTAINS INTERIORS (@dessinatelier)

 

Autor: Barbara Krivankova, Dessin Atelier

Články můžete sdílet pod podmínkou zmínění webu. Děkujeme :)

Foto: Dessin Atelier