Sametové závesy

 

Samet je velmi populární látka, tak jsme připravili o něm pár informací. Velmi často se v interiérech používá na závěsy, polštáře nebo čalounění. Samet má velmi příjemnou strukturu a efektivně vzhled, krásně interiér zútulní a zateplí.

 

Co je samet a jak vypadá?

Samet je látka s chlupem, který je dlouhý 1 až 2 mm. Samety mohou být jak polyesterové tak i bavlněné. Sametové látky jsou velmi typické, takže ho většinou poznáte na první pohled. A také existují další sametové látky s chlupem, které už však mají nějakou strukturu.

 

Jaké jsou typy sametů?

- lesklý samet

- pololesklý samet

- matný samet

 

Nevýhody sametu

Velkou nevýhodou sametových látek je, že lesklý a pololesklý samet s delším chlupem dělá mapy, když se otočí chlupy do protisměru. Stačí už jen při chycení látky do rukou nebo škrtnutí nehtem či jiným předmětem. Na toto je dobré si dávat pozor u závěsů, kdy je plocha sametu velká a mapy jsou nápadné. Když už sametový závěs chcete, tak je liší volit pololesklý nebo matný samet. 

! Náš tip jak fleky na sametu uhladit - druhým kouskem sametu uhlazujeme mapy po směru chlupů. !

 

Můžeme samet žehlit?

Ano, po rubové straně nebo velmi jemně po lícové straně ve směru chlupů. Avšak každý samet je jiný nejprve to vyzkoušejte na zbytku, vzorku nebo okraji látky.

 

Můžeme samet napařovat?

Ano, parním vyvíječem můžeme sametové závěsy napařovat, ale pouze z rubové strany! Nikdy z lícové!!! Avšak každý samet je jiný nejprve to vyzkoušejte na zbytku, vzorku nebo okraji látky.

 

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený FABRICS CURTAINS INTERIORS (@dessinatelier)

 

 

Autor: Barbara Krivankova, Dessin Atelier

Články můžete sdílet pod podmínkou zmínění webu. Děkujeme :)

Foto: Dessin Atelier