UŽIJTE SI DOPRAVU ZDARMA NA VŠE!

Jaký je rozdíl mezi dimoutem a blackoutem?

 

Jaký je rozdíl mezi dimoutem a blackoutem?

V obou případech se samozřejmě jedná o zatemňovací látky používané pro stínění a to nejen v případě závěsů, ale také například rolet, plisé žaluzií či japonských stěn. 

Rozdíl mezi nimi spočívá v průsvitnosti nebo-li kolik světla projde skrze látku do místnosti. 

 

DIMOUT

Dimoutová látka je tkaná hustě a v několika vrstvách. Rubová i lícová strana má většinou stejnou barvu. Prostřední vrstva je černá. Dimout poznáte podle zmiňovaných černých vláken při střižení látky. 

Průchodu světla zabrání z 80% až 90%. Přímé slunce/světlo ji prosvítí. Pro navození potřebné tmy a komfortního spánku naprosto dostačuje. V noci zabrání přístupu světla z pouličních lamp a i  prvních ranních paprsků. Ale pokud si rádi přispíte, tak silné polední slunce ji už výrazně prosvítí.

Výhoda před blackoutem je jemnost látky, blackoutky jsou většinou velmi tuhé.

 

BLACKOUT

Blackoutová látka zabrání průchodu světla na 100%, i kdybyste ho podložili sebevýkonnějším světlem. Rubová strana je většinou potažená speciální gumovou vrstvou, která však látce dodává značnou tuhost a má bílou barvu. Blackout může být jakýkoliv typ látky opatřený zmiňovanou gumou z rubu. Některé firmy při velkém odběru vám tuto vrstvu nanesou na jakoukoliv látku, kterou budete chtít.

Se zataženými závěsy z blackoutu nepoznáte, jaká je denní doba - ráno, poledne, večer. Jediné místo kudy mohou procházet sluneční paprsky jsou okolo závěsu a tam, kde se stýká jeho rozdělení. Pokud se na toto však myslí už při návrhu interiéru nebo stavbě, tak se i tomuto lze vyhnout. například: kolejnice je zasazená v podhledu, boky závěsů jdou až do konce místnosti nebo za skříň, je použita třetí kolejnice a podobně.

Blackout efektu dosáhneme i vrstvením látek. Přičemž v případě podšitého závěsu musíme počítat s dvojnásobnou spotřebou látky a navýšením rozpočtu.

 

Jak správně vybrat?

Záleží na vašich potřebách a nárocích na design látky. Je dobré se zamyslet, jak kvalitní váš spánek je a jak vnímáte světlo, které vás probouzí, případně, zda potřebujete spát přes den apod. Pokud vás vůbec netrápí světlo v místnosti, pak máte na výběr i ze dekoračních látek, které jsou spíše designovky a světlo jimi výrazně projde.

 

Autor: Barbara Krivankova, Dessin Atelier

Články můžete sdílet pod podmínkou zmínění webu. Děkujeme :)

Foto: Dessin Atelier